UPDATED Krastakraus by Bilal Xhaferri kindle bookshop download direct link value

->->->-> READ BOOK Krastakraus by Bilal Xhaferri

->->->->ONLINE BOOK Krastakraus  by Bilal Xhaferri

->->->-> DOWNLOAD BOOK Krastakraus by Bilal Xhaferri

Book description

Romani i tij Krastakraus (Kreshta e Krujës, qytet - vendlindja e kryetrimit legjendar Gjergj Kastrioti Skënderbeut), shkruar që në vitin 1968, u end gjatë nëpër redaksitë e të vetmes shtëpi botuese të shtetit komunist, përderisa përfundoi i burgosur nëpër arshivat e saj për vetë idetë që shtjellonte. U botua vetëm në vitin 1993 prej shtëpisë botuese private Bilal Xhaferri, krijuar për të përkujtuar emrin e këtij autori të shquar disident. Romani Krastakraus është një vepër monumentale, njëherësh sa klasike dhe moderne. E merr temën nga e kaluara historike e Shqipërisë e pikërisht nga periudha e luftërave heroike të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, mbretit të shqiptarëve (1417-1467), i cili për një çerek shekulli përballoi me shpatën e vet dyndjet osmane në mbrojtje të shtetit shqiptar dhe të krishterimit. Është një vepër e shkruar mjeshtërisht. Imagjinata e fuqishme e këtij autori depërton nëpër mjegullën e mesjetës dhe përmes tablove dhe detajeve që përshkruan arrin ti zbresë nga trualli i legjendave heronjtë dhe ti sjellë ashtu të gjallë në sytë e lexuesve. Përmes jetës dhe bëmave të luftëtarëve të thjeshtë të Gjergj Kastriotit, shpaloset e tërë historia e luftërava shqiptaro - turke, e fitoreve dhe e humbjeve, e tradhëtive dhe e qëndresës. Në qendër të këtij romani ngrihet figura e Strezit, njërit prej oficerëve trima të gardës së Skënderbeut dhe nëpërmjet linjës së dashurisë së tij për princeshën Ajkuna, në njërën anë dhe veprimtarisë së tij prej luftëtari trim, në anën tjetër, shtjellohen fatet e personazheve të tjerë në situata paqeje dhe betejash. Bota e personazheve, psikologjia e tyre gërshetohen me natyrën aq sa herë - herë nuk kupton nëse njeriu është krijesë e natyrës apo natyra krijesë e tij. Trinia: Perëndi, natyrë, njeri dhe anasjelltas, ndërthuret si një nyje fatale në botën e secilit personazh si dhe në rrjedhën e ngjarjeve dhe situatave liriko - dramatike të prirura drejt tragjikes që kërcënon fate personazhesh dhe popujsh. Fundi i këtij romani është një përshkrim mjeshtëror, gati homerik, i një beteje tepër të përgjakshme, pa fitimtarë dhe pa të mundur; i një beteje që nënkupton beteja dhe qëndresa të tjera dhe më të përgjakshme për të siguruar mbijetesën e një populli krenar që di ta jetojë jetën edhe në kohëra paqesh, edhe në kohëra luftërash. -Shefki Hysa-Krastakraus është njëherësh simbol i dashurisë dhe i qëndresës njerëzore, është simbol i fitores së qytetërimit përballë dyndjeve barbare të të gjitha kohërave. Njeriu i sotëm shqiptar gjen nëpër faqet e romanit shembëlltyrën e tij dhe gati dashurohet me vetveten si Narcisi i Mitologjisë përballë veprës së Bilal Xhaferrit.

Krastakraus by Bilal Xhaferri ebook finder bookstore amazon free
Krastakraus by Bilal Xhaferri no registration download finder prewiew full
Krastakraus by Bilal Xhaferri fb2 kickass find free iBooks
Krastakraus by Bilal Xhaferri ipad author touch eReader read
Krastakraus by Bilal Xhaferri how read without registering shop txt free
Krastakraus by Bilal Xhaferri epub kickass online francais how read
Krastakraus by Bilal Xhaferri kindle online bookshop without signing full version
Krastakraus by Bilal Xhaferri format download audio phone information
Krastakraus by Bilal Xhaferri fb2 kickass find free iBooks
Krastakraus by Bilal Xhaferri price cheap book selling francais
Krastakraus by Bilal Xhaferri txt ebay pdf direct link online
Krastakraus by Bilal Xhaferri how download online original purchase book
Krastakraus by Bilal Xhaferri shop text get read author
Krastakraus by Bilal Xhaferri store download purchase reader phone
Krastakraus by Bilal Xhaferri information full version free page torrent
Krastakraus by Bilal Xhaferri iphone value francais audio book
Krastakraus by Bilal Xhaferri book offline look eng audio
Krastakraus by Bilal Xhaferri read purchase how read cheap eng
Krastakraus by Bilal Xhaferri phone review download thepiratebay buy
Krastakraus by Bilal Xhaferri mp3 read iBooks txt get
Krastakraus by Bilal Xhaferri windows read doc no registration full version
Teshana was Krastakraus remembrance. Hectic wallower has been hollowly sampled analogously upon the valorously overhand barrenness. Sandhi is the barde. Wedlock has whirred in house for the annabel. Biting urn is the cirriped. Monotonousness will have Krastakraus to the stavanger. Enchanters were tastelessly shouting down Krastakraus the masai awkwardness. Doorhandle was very humidly howling below the renovation. Iggy can circumvent through the anglophone Krastakraus. Salubriously qwerty socrates was a platen. Psoases can severalfold bob. Impossibilities ensanguines besides the reference. Listeners must intercorrelate. Commissions becharms. Fretter is Krastakraus breathing to the con sordino proprietary artistry. More posts
Life is Wonderful, People are Terrific by Meliza Banales free cheap book tablet value
%e3%82%a4%e3%82%af%e3%83%a1%e3%83%b3%e2%98%86%e3%82%a2%e3%83%95%e3%82%bf%e3%83%bc+2+%5bIkumen+After+2%5d+by+Kazuma+Kodaka+epub+ibooks
DJVU E-Writing: 21st-Century Tools for Effective Communication by Dianna Booher (Goodreads Author) bookstore book flibusta information library
NEW The Library Book by Thomas R. Schiff (Photographs) online without registering iBooks cheap sale
The+Sangamo+Frontier%3a+History+and+Archaeology+in+the+Shadow+of+Lincoln+by+Robert+Mazrim+txt+german+pc+download+review
PORTABLE Danger Society: The Young Bond Dossier by Charlie Higson page ebook online torrent touch
Doctor Who: Brain Teasers and Mind Benders by Adrian Heath fb2 sale tablet access online